Ako vybrať pastelky?

Pastelky s vami putujú celé detstvo a s mnohými aj dospelosť. Rozdeľujú sa podľa mnohých kritérií, napr. počet kusov, druhy farieb, hrúbka, dĺžka a pod. Mimo to je určite pre každého dôležitá cena a samozrejme aj kvalita.

Pastelky s vami putujú celé detstvo a s mnohými aj dospelosť. Rozdeľujú sa podľa mnohých kritérií, napr. počet kusov, druhy farieb, hrúbka, dĺžka a pod. Mimo to je určite pre každého dôležitá cena a samozrejme aj kvalita.

Doba čítania 4 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Všetky tieto atribúty sú veľmi individuálne, a preto ani neexistuje jednoduchá odpoveď, aké pastelky zakúpiť. Niektorí výrobcovia rozlišujú pastelky pre pravákov a ľavákov. Napriek tomu sa vám pokúsime niektoré pravidlá priblížiť. Je treba mať na mysli, že žiadne z týchto pravidiel nemusia každému vyhovovať. Vždy je potrebné brať ohľad na špecifiká konkrétneho dieťaťa.

Tenké alebo hrubé, krátke alebo dlhé

Všeobecne platí, že malým deťom, ktoré s maľovaním začínajú, viac vyhovujú silnejšie pastelky a naopak. Čím sú deti staršie a dlhšie maľujú, tým sú vhodnejšie pastelky slabšie. Pomerne jednoznačné je to potom u školákov a školáčok, pretože tam už je potrebné mať pastelky v takej hrúbke, ktorá umožní Vášmu potomkovi správne sa trafiť do obrázka, riadku a podobne. Čo sa týka dĺžky, tak kratšia pastelka je ľahšia, takže je opäť vhodnejšia pre malé dieťa, ktoré by mohlo mať problémy s udržaním dlhej pastelky. Krátke pastelky môžu zvoliť aj tí, ktorí ich chcú mať na cesty.

Počet kusov, druhy farieb

Tu je to asi veľmi jednoduché. Záleží na konkrétnych potrebách dieťaťa. U farieb je určite vhodné aspoň trochu pozerať na škálu farieb, aby vám nechýbala nejaká farba, ktorú chcete. Medzi pastelkami síce nebývajú veľké rozdiely, napriek tomu však nejaké bývajú. Najmä u pasteliek s väčším počtom kusov. Napríklad väčšina pasteliek nemá zlatú a striebornú (aspoň v tých menších setoch), sú ale na trhu aj pastelky, ktoré tieto dve farby majú už v 12 kusovom balení.

Trojhranné, šesťhranné alebo guľaté

V dnešnej dobe sa dosť preferujú trojhranné pastelky. Je pravda, že väčším deťom sa najlepšie držia a zrejme sú aj dobrým pomocníkom pre správne držanie. Naopak okrúhle pastelky sú väčšinou nevhodné. Dieťa ich až tak dobre v ruke necíti a môžu sa z ruky vyšmykovať. Niekde uprostred sa pohybujú "klasické" šesťhranné pastelky. Opäť ale platí individualita každého dieťaťa. Nechajte svojho potomka rozhodnúť, čo sa mu lepšie drží a s čím sa mu lepšie kreslí.

Kvalita a cena pasteliek

Pastelky majú jednu veľkú výhodu, sú vo väčšine prípadov finančne dostupné a kupujú sa pravidelne. Preto by ako hlavná zásada mala platiť, že ak mi pastelky nevyhovujú, skúsim nabudúce iné a ak už nejaké, pre mňa vyhovujúce nájdem, tak sa ich držím. Napriek tomu určité pomôcky k nákupu existujú.

Asi najdôležitejšia je sýtosť farieb. Je dôležité, aby pastelka kreslila sýto a nemuselo sa na ňu príliš tlačiť. V praxi to ale na druhú stranu môže znamenať menšiu odolnosť k lámaniu tuhy. Napriek tomu možno celkom bez problémov nájsť kompromis.

Lámavosť pasteliek býva obľúbená témy. Nemá ani moc cenu sa zaoberať technikou výroby. Výrobcovia tvrdia rôzne veci: "Tuha je lepená po celej dĺžke, preto sa neláme." "Alebo je pastelka a poťažmo tuha pružná a tiež sa teda neláme." A tak ďalej a tak ďalej. Nič z toho pre Vás nemusí byť dôležité. Jednak nikto nevie, či nám to alebo tamto naozaj zaručí, že sa tuha neláme a tiež nemáme žiadnu záruku, že to výrobca urobil skutočne tak, ako to prezentuje. Navyše, ako sme už vyššie písali, existuje určitá spojitosť medzi tvrdosťou / lámavosťou a sýtosťou. U takzvaných ohybných sa k tomu často pridáva zlé orezávanie. Najistejšie sú konkrétne skúsenosti, či už vaše alebo vašich známych. Určite sa dá prihliadnuť aj k testom, ktoré sa z času na čas objavujú.

Pôvod pasteliek

Tu zdôrazňujeme, že doba, kedy sa dalo jednoducho povedať, že pastelky vyrobené v Číne sú zlé, je preč. Dnes má prevažná väčšina dodávateľov pasteliek výrobu v Ázii, je len otázka, akú kvalitu si nechá vyrobiť. Veľmi ostražití buďte pri lacných pastelkách vo veľkých reťazcoch, najmä pod hlavičkou týchto reťazcov. Tie bývajú mnohokrát vo veľmi zúfalej kvalite.

Druhy pasteliek z hľadiska, kedy sa s nimi pracuje

Tu len krátko. Okrem "klasických" pasteliek existuje celý rad "špeciálnych" pasteliek. Sú to rôzne umelecké pastelky, PROGRESSA alebo akvarelové pastelky.

Progress nemajú drevený obal a sú vhodné najmä pre farebnú kresbu, pre tieňovanie a kombinovanie farieb.

Akvarelové pastelky sú vodou rozmazateľné a dá sa s nimi teda ďalej pracovať aj po nakreslení.

Nákupného poradcu dodal: papirnictvioskarek.cz